خودرو

چگونه از بورس کالا خودرو بخریم !؟

صفر تا صد بورس کالا

 

با این آموزش به راحتی در بورس کالا عضو شوید و خودرو خود را به بهترین قیمت خریداری کنید !

 

شما می‌توانید برای بازکردن حساب بورس کالا و خرید خودرو از این طریق، آموزش صفر تا صد ثبت نام در بورس کالا را در ویدئو زیر مشاهده کنید. همچنین روند خرید خودرو بصورت گام به گام در پایین نوشته شده است. “برای دیدن اخبار روز خودرو کلیک کنید.”

 

گام اول : ثبت نام در سامانه سجام

بعد از باز کردن حساب ، افراد متقاضی حتما باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به اختصار سجام نامیده می‌شود، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و برای ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه ایجاد شده است. سجام سامانه‌ای است که برای جمع‌آوری و تجمیع سوابق معاملاتی سهامداران ایجاد شده و سهامداران به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را در این سامانه مشاهده و از سودهای دریافتی نیز اطلاع پیدا کنند. 

 

گام دوم: ثبت نام در کارگزاری

در گام دوم، فرد متقاضی باید در یک کارگزاری ثبت نام کند. ثبت نام در کارگزاری باعث میشود که فرد راحت تر به معاملات در بورس کالا بپردازد. در نتیجه بعد از اینکه فرد در سایت سجام ثبت نام کرد باید در کارگزاری ثبت نام کند و سپس اقدام به گرفتن کد آنلاین از بورس کالا شود.  

 

گام سوم: باز کردن حساب وکالتی

در گام سوم خرید خودرو در بورس کالا، فرد متقاضی باید یک حساب وکالتی داشته باشد. حساب وکالتی، در واقع یک نوع حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. برای افتتاح حساب وکالتی با دریافت معرفی نامه بانک ملت و پر کردن آن، باید به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کنید و حساب وکالتی خود را باز کنید.

 

گام چهارم: دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس کالا

بعد از دریافت کد سجام ، فرد متقاضی خودرو از بورس کالا، باید کد آنلاین مخصوص بورس کالا را دریافت کند. نکته مهم این است که این کد با کد معاملاتی بازار سهام فرق میکند و افرادی که کد معاملاتی بازار سهام را دارند هم، باید کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنند.

 

گام پنجم: وارد کردن حساب وکالتی

در این مرحله شما باید حساب وکالتی که در بانک ملت باز کرده اید، را وارد سامانه خرید آنلاین بورس کالا بکنید. با وارد شدن به این سایت و زدن گزینه “اعلام شماره حساب وکالتی” می توانید حساب وکالتی خود را وارد سیستم کنید.

 

گام ششم: واریز قیمت پایه

بعد از دو روز کاری که نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کردید، شما آماده خرید خودرو از بورس کالا هستید و باید منتظر اعلامیه عرضه خودرو در بورس کالا باشید. اعلامیه هر عرضه با توجه به صحبت های انجام شده از چند روز قبل در سایت بورس کالا اعلام میشود و فرد خریدار، باید تا روز قبل از عرضه خودرو در بورس کالا، حساب وکالتی خود را به اندازه قیمت پایه خودرو مورد نظر شارژ کند.

 

گام هفتم: ثبت سفارش خرید خودرو

بعد از اینکه متقاضی خرید خودرو در بورس کالا، مبلغ پایه خودرو مورد نظر را در حساب وکالتی خود شارژ کرد، باید در روز عرضه با وارد شدن به سامانه آنلاین بورس کالا درخواست خود را ثبت کند. این ثبت درخواست سریعا به بخش معاملات کالای کارگزاری ارسال میشود و خودرو مورد نظر در صورت عرضه کافی خریداری میشود.

 

گام هشتم: تعیین نمایندگی

بعد از تایید خرید خودرو توسط کارگزاری، فرد خریدار باید نمایندگی را جهت دریافت خودرو در همان سامانه آنلاین بورس کالا تعیین کند.

با انجام دادن مراحل بالا، شما توانسته اید از بورس کالا، خودرو مورد نظر خود را خریداری کنید. متقاضیان باید در نظر داشته باشد که در صورت برنده شدن باید هزینه‌های دیگری را نیز بپردازند. این موارد شامل مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض شماره‌گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث است.

 

 

سوالات متداول

 

 

1 – حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی، نوعی حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. در حساب وکالتی، به بورس وکالت داده می‌شود مبلغی معادل با درصد پیش پرداخت اعلامی برای خرید خودرو را در زمان ثبت سفارش خرید توسط مشتری مسدود نماید. مبلغ مذکور در حساب مشتری باقی مانده و به حساب بورس کالا یا شرکت خودروسازی واریز نمی‌شود. در صورت انجام معامله وجه مسدود شده به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران منتقل خواهد شد و در صورت عدم انجام معامله وجه مربوطه آزاد خواهد شد.

 

2- نحوه افتتاح حساب وکالتی چگونه است؟

در فرآیند ثبت‌نام کد بورس کالا، معرفی‌نامه‌ای از سوی کارگزاری صادر می‌شود که متقاضی می‌بایست با همراه داشتن معرفی‌نامه مذکور به‌ یکی از بانک‌های عامل جهت افتتاح حساب وکالتی مراجعه و پس از افتتاح حساب، اطلاعات آن را به کارگزاری اعلام کنند.

 

3- آیا با داشتن کد بورسی اوراق بهادار، امکان خرید خودرو در بورس کالا وجود دارد؟

خیر. خرید خودرو از بورس کالا نیازمند اخذ کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا می‌باشد؛ که بعد از احراز هویت در سامانه سجام برای دریافت آن میتوان از طریق کارگزاری‌های مجاز که لیست آن در سایت بورس کالای ایران موجود است اقدام کرد.

 

4- مبلغ پیش پرداخت برای خرید خودرو در بورس کالا چه میزان است و نحوه پرداخت آن چگونه است؟

مبلغ پیش پرداخت خودرو طی «ابلاغیه شرایط خرید خودرو» در هر عرضه توسط بورس کالا اعلام می‌گردد. این مبلغ از طریق حساب وکالتی معرفی شده به کارگزاری قابل پرداخت است. لازم به ذکر است مبلغ پیش پرداخت بایستی پیش از ثبت سفارش خودرو به حساب وکالتی واریز شده باشد.

 

5- آیا خودروهای عرضه شده با همان قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه خودرو قابل خریداری است؟

قیمت کشف شده هر خودرو در تالار معاملات براساس میزان عرضه و تقاضای موجود تعیین می‌گردد. درصورتی‌که میزان تقاضای خریداران، بیش از تعداد خودروی عرضه شده باشد، متناسب با میزان رقابت خریداران، قیمت پایه افزایش یافته و درصورتی‌که میزان تقاضای خریداران، برابر و یا کمتر از تعداد خودروی عرضه شده باشد، قیمت معامله برابر با قیمت پایه اعلامی خواهد بود.

 

6- آیا قیمت تمام شده خودروی خریداری شده برابر با قیمت کشف شده در تالار معاملات است؟

خیر. خریدار خودرو می بایست علاوه بر هزینه‌های ثابت اعلام شده در اطلاعیه عرضه (شامل هزینه بیمه، شماره گذاری و …)، کارمزد معامله و مالیات اعلامی (در شرح اطلاعیه عرضه) که تابعی از ارزش معامله می‌باشند را نیز پرداخت نماید.

 

7- آیا برای خرید خودرو در بورس کالا محدودیتی وجود دارد؟

محدودیت‌های اعمال شده جهت خرید خودرو طی «ابلاغیه شرایط خرید خودرو» در هر عرضه توسط بورس کالا اعلام می‌گردد.

 

8- موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

موعد تحویل هر خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود.

 

9- آیا امکان اطلاع از روند معاملات خودرو در زمان انجام آن وجود دارد ؟

تابلوی معاملات بازار خودرو (همانند سایر معاملات انجام شده در بازار فیزیکی شرکت بورس کالای ایران) از طریق مراجعه به سایت بورس کالا و قسمت نمایه بازار فیزیکی در دسترس عموم بوده که به منظور اطلاع از روند معاملات به صورت برخط و لحظه‌ای قابل استفاده می‌باشد.

3 دیدگاه در “چگونه از بورس کالا خودرو بخریم !؟

 1. ali گفت:

  awliiiii bod mamnon az shoma

 2. مهدی گفت:

  بورس کالا فقط ماشین میفروشه؟

  1. HicParts گفت:

   بورس کالا، بازار منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را عرضه می‌کنند و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *