خودرو

برندگان طرح خودروهای فرسوده ایران خودرو

نتایج قرعه کشی طرح خودروهای فرسوده ایران خودرو

قرعه‌کشی ایران خودرو روز چهارشنبه، 30 آذر ماه، برگزار و نتایج اولیه قرعه‌ کشی روز پنج‌شنبه، اول دی ماه، اعلام شد. در این مرحله متقاضیان دارنده خودروهای فرسوده شرکت کردند. برای دیدن نتایج قرعه کشی به ادامه مطلب مراجعه کنید. طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو ویژه جایگزینی خودروهای فرسوده طی روزهای 26 تا 28 آذر برگزار شد. قرعه کشی ایران خودرو روز چهارشنبه انجام پذیرفت و فهرست برندگان روز پنج‌شنبه منتشر شد. شرکت‌کنندگان در این طرح می‌توانند فهرست برندگان را در سایت esale.ikco.ir مشاهده کنند.

افرادی که در این طرح ایران خودرو شرکت‌ کرده‌اند سه روز کاری فرصت دارند که وجه مورد نظر را بپردازند و ظرف 90 روز خودروی ثبت‌نامی را تحویل بگیرند. بر این اساس باید گفت نتایج قرعه کشی ایران خودرو طرح جایگزینی خودروها فرسوده به سامانه esale.ikco.ir مراجعه کنند. همچنین این افراد سه روز یعنی از سوم تا پنجم دی ماه فرصت دارند که وجه مورد نیاز را واریز کنند. در این طرح ایران خودرو تنها دو گروه امکان شرکت داشتند. یکی مادران دارای دو فرزند و بیشتر و دیگری مالکان خودروهای فرسوده. همچنین در این طرح قرعه کشی ایران خودرو دو خودروی سورن پلاس دوگانه‌سوز و پژو پارس عرضه شد.

 

سن فرسودگی وسایل نقلیه اعلام شد

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو‌های فرسوده: معیار فرسوده بودن یک خودرو بر اساس آیین‌نامه خارج کردن خودرو‌های فرسوده و قانون هوای پاک مرز سن فرسودگی است به طوری که سن فرسودگی برای خودرو‌های عمومی بنزینی و دوگانه‌سوز ۸ سال، خودرو‌های عمومی پایه‌گازسوز ۱۰ سال، خودرو‌های عمومی برقی ۱۴ سال، وانت پایه گازسوز ۱۴ سال، بنزینی دوگانه‌سوز دیزلی ۱۳ سال، اتوبوس درون‌شهری دیزلی ۸ سال، اتوبوس پایه گازسوز ۱۰ سال، اتوبوس درون‌شهری برقی (بازسازی‌شده) ۲۰ سال، مینی‌بوس و میدل‌باس درون‌شهری و برون‌شهری دیزلی ۸ سال و پایه‌گاز ۱۰ سال و برای برقی بازسازی‌شده ۲۰ سال در نظر گرفته شده است. سن فرسودگی اتوبوس برون‌شهری ۱۰ سال، کامیون و کامیونت ۱۶ سال، موتورسیکلت بنزینی کاربراتوری ۵ سال، انژکتوری ۶ سال و موتورسیکلت برقی ۱۲ سال است. برای سواری‌های دولتی سن فرسودگی ۱۳ سال است.

 

سود میلیونی برندگان قرعه کشی ایران خودرو

مدت تحویل این خودروها سه ماهه است و این خودروهای ثبت نامی اسفند 1401 به برندگان واگذار می‌شود. نکته‌ مهمی که در طرح‌های فروش فوق العاده ایران خودرو و البته سایپا وجود دارد، سود بالای برندگان این طرح‌هاست. در این طرح ایران خودرو هم برندگان حدود 220 میلیون تومان سود کردند. سورن پلاس دوگانه سوز یکی از خودروهای عرضه شده در این طرح بود که قیمت کارخانه آن 281 میلیون تومان اعلام شده است. اما قیمت بازار آزاد سورن پلاس، 467 میلیون تومان است. یعنی برندگان این خودرو تا امروز حداقل 186 میلیون تومان سود می‌کنند. مبلغ این سود تا روز تحویل این خودروها یعنی تا سه ماه آینده رقم بالاتری است. برندگان پژو پارس ای ال ایکس هم حدود 230 میلیون تومان سود می‌کنند. چراکه قیمت کارخانه پژو پارس 209 میلیون تومان و قیمت بازار آزاد آن 440 میلیون تومان است. پس برندگان این خودروها هم 230 میلیون تومان سود می‌کنند. قیمت سورن پلاس و پارس در فروش فوق‌العاده مالکان خودروهای فرسوده اعلام نشده است و ایران خودرو در اطلاعیه خود به ذکر این نکته بسنده کرده که تعیین قیمت خودروی جایگزین در زمان واریز وجه مشتری و پس از اسقاط خودروی فرسوده و مجاز شدن مشتری برای ثبت نام اعلام می‌شود. یعنی حدود سه ماه دیگر.

 

برای دیدن اخبار روز خودرو HIC Parts کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *